روش جلوگیری از بارداری با چسب های ضد بارداری (contraceptive patch)

چسب ضد بارداری حاوی همان مقدار استروژن و پروژستوژن است که در قرص های ضد بارداری با دور پایین موجود می باشد . هورمون ها از طریق پوست وارد بدن می شوند . چسب ها طی سه هفته متوالی همان روز هفته تعویض می شود . بعد از آنکه طی سه هفته متوالی از سه وصله استفاده کردید ، قبل از استفاده از یک چسب جدید در همان روز هفته ، یک هفته وقفه بیاندازید . وصله مانع از تخمک گذاری می شود و می توان آن را با تجویز پزشک از داروخانه ها خریداری کرد . آنها درست به اندازه قرص های ضد بارداری قابل اطمینان هستند  .

چسب های ضد بارداری (contraceptive patch) شبیه چسب های زخم هستند اما شکل آنها به صورت مربع می باشد . این چسبها را می توان بروی شکم ، کفل ، بازو و یا پشت چسباند . به مدت سه هفته باید هر هفته این چسبها را عوض نمود و یک چسب جدید بکار برد ، یک هفته هم نباید از چسب استفاده نمود . بنابراین درطی یک ماه ، فقط سه هفته باید از چسب استفاده کرد . چسب های ضد بارداری عمل خود را با آزاد کردن تدریجی ترکیبی از هورمونهای استروژن و پروژسترون از طریق پوست انجام می دهند . این هورمونها با جلوگیری از رها شدن تخمک از تخمدانها و غلیظ کردن ترشحات رحم باعث جلوگیری از بارداری می شوند . درصورت مصرف صحیح این چسبها ، تا حدود 99 در صد در جلوگیری از بارداری موثر هستند . اما خانمهای چاقی که وزن آنها بیشتر از 90 کیلوگرم می باشد ، تاثیر این چسبها کمتر می باشد ( حدود 92 درصد ).

•·         نحوه استفاده از چسبهای ضد بارداری

در طی 5 روز اول قاعدگی می توانید استفاده از چسب های ضد بارداری را شروع نمایید . در همان روزی از هفته که چسب را می چسبانید باید در هفته آینده آن را عوض نمایید (مثلا شنبه تا شنبه). قسمتی از پوست که می خواهید چسب را روی آن بچسبانید باید تمیز و خشک باشد . برای جلوگیری از تحریک پوست، هر بار که می خواهید چسب را بچسبانید باید در جای دیگری آن را بچسبانید . هیچگاه چسب را روی پستانها نچسبانید . سعی کنید چسب را در محلهایی از پوست بچسبانید که بر اثر پوشیدن لباسهای تنگ دچار مالش وسایش نشود .

•·         در صورت کنده شدن اتفاقی چسب

اگر از هنگامی که چسب کنده شده است ، بیشتر از 24 ساعت نمی گذرد ، می توان آن را دوباره چسباند و یا از یک چسب نو استفاده نمود . اما اگر از زمان کنده شدن چسب ، بیش از 24 ساعت می گذرد ، باید در آن ماه از روش دیگری برای جلوگیری از حاملگی استفاده نمود .

 

•·         عوارض جانبی چسب های ضد بارداری

بعضی از خانمها ممکن است دچار عوارض جانبی زیر شوند :

» تحریک یا قرمز شدن پوست در محل چسباندن چسب

» خونریزیهای نامنظم

» مشکلاتی در استفاده از لنزهای تماس چشمی

» بالا رفتن فشار خون

» تهوع

» سردرد

» حساس شدن پستانها

» تغییرات خلق و خوی

» درد های شکمی

تاثیر داروها بر روی اثر ضد بارداری چسبها

مصرف داروهای آنتی بیوتیک ، داروهای ضد تشنج ، داروهای ضد میگرن و ضد سل می توانند باعث کاهش تاثیر چسبهای ضد بارداری شوند .

•·         مزایای استفاده از چسبهای ضد بارداری

مزایای چسبهای ضد بارداری عبارتند از :

» استفاده از آنها آسان می باشد

» در هرماه به مدت سه هفته استفاده می شوند

» تاثیری در فعالیت جنسی ندارند

•·         معایب استفاده از چسبهای ضد بارداری

معایب چسبهای ضد بارداری عبارتند از:

» از انتقال بیماریهای مقاربتی مثل ایدز جلوگیری نمی کند

» خطر وقوع سکته قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهد

» نیاز به نسخه پزشک دارد