اندازه آل//ت و نگرانی های ج//ن//س//ی ما مردان

تقریباً همه مردان در مقطعی از زندگی خود در مورد اندازه یا ظاهر آلت خود دچار تشویش و تردید میشوند. در اغلب موارد این تشویش ها زودگذرند اما در موارد اندکی به افکار و اضطرابات پایدار و ناتوان کننده ای بدل میشوند.نگرانی از کوچکی آلت میتواند باعث دوری جستناز روابط جنسی طبیعی و حتی گاهی پرهیز از هرگونه ورزش و فعالیتی (چون شنا کردن) شود، چرا که طی آن فرد احتمال میدهد کسی ممکن است آلت تناسلی او را ببیند. احساس شرم و گناه از داشتن آلتی کوچک ممکن است فرد را از گفتگو با نزدیک ترین دوستان خود بازدارد و کم کم آنچنان در اندوه و نااُمیدی ناگفته خود فرو رود که تاب تحمل حضور نزدیک ترین آشنایان خود را هم نداشته باشد. یکی از دلایل مهم نگرانی مردان شرم و ناراحتی ناشی از احتمال عدم ارضاء کردن همسرانشان بخاطر بزرگ نبودن کافی آلت است. در نظر این افراد واژن عبارت است از کیسه ای با حدود محدود و انعطاف ناپذیر که آلت مرد قرار است فضای آن را پر کند و به این ترتیب وی را ارضاء کند (مهبل یا واژن شامل چین خوردگی های مخاطی کشسان و فراوانی است که در هنگام تحریک جنسی کاملاً بزرگ و حجیم می شود، بطوری که زیاد پیش نمی آید که آلت مردانه بتواند فضای داخل آن را کاملاً پرکند). هرچند نگرانی در مورد کوچکی آلت را نمیتوان یک اختلال جنسی بحساب آورد، نظر به اهمیت و شیوع این امر در جامعه (و اینکه خود عامل بروز اختلالات جنسی و افت عملکرد طبیعی فرد در جامعه است)، در این گفتار سعی میکنیم مختصری در مورد شکل و اندازه یک ”آلت طبیعی“ و تعریف کوچکی آلت و راه های احتمالی درمان آن صحبت کنیم.

اندازه آلت

شاید بتوان مردان نگران درمورد اندازه و ظاهر آلت را به دو دسته تقسیم کرد. یک دسته مردانی با آلت های ”کوتاه و تپل“ با قابلیت کشیدگی زیاد در حالت خوابیده هستند که آلتشان هنگام نعوظ کاملاً بزرگ میشود. دسته دوم دارای آلت کشیده و بلندی در حالت خوابیده هستند که هنگام نعوظ بدون تغییر قابل توجه اندازه فقط سفت میشود. هر دو این گروه ها ممکن است فکر کنند که اندازه آلت طبیعی ندارند که چنین حدسی پایه و اساس حقیقی ندارد.

گاهی چاقی و حضور موهای ضخیم تناسلی ممکن است باعث کوچک بنظر رسیدن آلت شود. در افراد چاق بعلت حضور یک لایه ضخیم چربی در ناحیه عانه، آلت در حالت معمول داخل آن فرو رفته و به اصطلاح ”پنهان“ میشود. طبعاً آب کردن چربی این قسمت و تراشیدن موهای زائد باعث تقویت ظاهر آن خواهد شد. افراد بسیار چاق ممکن است بخاطر شکم بزرگ و برجسته خود اصلاً قادر به دیدن آلت خود نباشند.

از طرف دیگر اغلب شما شاید متوجه شده باشید وقتی بطور طبیعی از بالا به پایین به آلت خود نگاه میکنید نسبت به وقتی که (به کمک یک آینه) از پایین به بالا به آن نگاه کنید آلت کوچکتر بنظر میرسد. بعضی افراد وقتی برحسب اتفاق (مثلاً در حمام های عمومی یا جمع های خصوصی دوستانه) نگاهشان به آلت دیگری میاُفتد ممکن است فکر کنند آلت او بسیار از آلت خودشان بزرگتر است که البته میتوان گفت اغلب اوقات، این چیزی جز یک خطای بینایی نیست.

اندازه گیری آلت

اندازه گیری ابعاد آلت عموماً ممکن است در سه وضع 1. خوابیده 2. خوابیده و کشیده و 3. نعوظ کرده انجام شود. بعضی مردان ممکن است در مورد اندازه آلت (درحالت) خوابیده نگران شوند و فکر کنند اگر همسرشان (و یا همسالانشان) آلت آنها را به این شکل ببیند به آنها می خندد. اندازه آلت در حالت خوابیده متغیّر و چیزی بین 10-5 سانتی متر است. این اندازه ارتباط مستقیمی به اندازه آلت درحالت نعوظ کرده ندارد. از طرفی شرایط محیطی مثل سردی وگرمی هوا نیز در اندازه ظاهری آلت تأثیرگذار است (در هوای سرد آلت جمع و جور و کوچک میشود).

کم پیش می آید که مردی بخاطر نگرانی از اندازه آلت خود به پزشک مراجعه کند. زوج مسترز و جانسون در مشاهدات خود طی بررسی که در حدود سال 1966 در کلینیک خود (در آمریکا) انجام دادند گزارش کردند که اندازه آلت نعوظ کرده مردان بین 17.5-12.5 سانتی متر متغیر بوده است. همچنین مردانی که بظاهر در حالت معمول اندازه آلت کوچک تری داشتند، به نسبت دچار نعوظ قابل توجه تری میشدند. میانگین اندازه آلت نعوظ کرده در اندازه گیری های آنها چیزی در حدود 12.9cm بود.

اندازه گیری استاندارد طول آلت نعوظ کرده از محل اتصال آلت با پوست بدن (ناحیه عانه) تا نوک آلت صورت میگیرد. بر اساس مطالعه انجام شده توسط دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو (UCSF) که در سال 1996 منتشر شد اندازه ”عمومی“ آلت راست شده بین 10-16cm (4-6.25inches) با میانگین 13 سانتیمتر بوده است. متوسط اندازه آلت در حالت خوابیده حدود 8.8cm و حین کشیدگی کامل (بدون نعوظ) 12.4cm بوده است. البته باید توجه داشت که این آمار فقط نماینده اندازه عمومی آلت افراد بوده است و به این معنی نیست که آلت های خارج از این اندازه غیرطبیعی است. در واقع در مورد حدود اندازه یک ”آلت کوچک“ Small Penis اتفاق نظر قاطعی وجود ندارد، اما معیار انتخاب افراد برای انجام عمل افزایش طول و حجم آلت برای جراحان طول کمتر از 7.5cm هنگام نعوظ و یا 4cm در حالت خوابیده است. آنچه مسلم است این است که همانطور که پیش از این در چند جا اشاره کردیم موارد بسیاری از افراد بوده اند که با وجود آلت نسبتاً کوچک روابط جذاب و ارضاء کننده ای با همسران خود داشته اند و برخلاف تصور مردان حضور آلت بسیار بزرگ در نظر زنان نقش اساسی در رضایت از روابط جنسی نداشته است. حتی همسران مردانی با آلتی به کوچکی 5 سانتی متر با داشتن رابطه عاطفی خوب و مهارت های جنسی کافی، از رابطه جنسی لذتبخشی بهره مند میشوند. اغلب بررسی سکسولوژیست ها نشان داده است که اکثر افرادی که فکر میکنند دچار ”کوچکی آلت“ اند در واقع دارای اندازه آلت طبیعی اند و (احتمالاً) نگرانی از کوچکی آلت ناشی از عدم اعتماد به نفس و تشویش و اضطراباتی است که از مشکلات دیگری سرچشمه گرفته اند.

در بسیاری از ملیت ها شایعاتی وجود دارد مبنی بر این که اندازه آلت یکی از اقلیت ها بیش از متوسط عامه مردم است. در ایالات متحده آمریکا این اقلیت، آمریکایی های آفریقایی تبار بوده اند (اولین بار در کتاب "سگ سفید" رومن گاری بود که به چنین چیزی برخوردم. اگر اشتباه نکرده باشم فانون در کتاب ”پوست سیاه، صورتک های سفید" هم به این مسئله اشاره کرده است. در ایران هم این شایعه در مورد آذری زبانهای ایران وجود داشته است). در هیچ یک از دو بررسی معتبر ”کینزی“ و ”دانشگاه کالیفرنیا“ هم اندازه آلت در نژادهای مختلف مقایسه نشده است. بعضی اندازه گیری های غیر رسمی تفاوت جدی بین آلت سفیدپوستان و آمریکایی های آفریقایی تبار را نشان نمیدهد اما متوسط اندازه آسیایی تبارها (ی جنوب شرقی آسیا) حداقل 2.5cm کمتر از متوسط اندازه آلت آمریکائیان بوده است (چیزی حدود 10 تا 11 سانتی متر) که البته در مقایسه با جثه کوتاه تر آسیایی تبارها چندان هم غیرطبیعی بنظر نمیرسد.